








Gibson 1960 Les Paul Standard Reissue VOS 2025, Tangerine Burst
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | 1960 Les Paul Standard Reissue VOS |
| Finish | Tangerine Burst |
| SKU | GS10632-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Body Material | Mahogany, Maple Top |
| Neck/Fingerboard | Mahogany, Rosewood |
| Tuners | Kluson Single Line, Double Ring |
| Weight | 8.2lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.69" |
| Neck Profile | 60's Slim Taper |
| Neck Depth | .85"-.93" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Custombucker Alnico 3's, 3-way VTVT |
| Pickup Impedance | Neck 7.6k, Bridge 7.7k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | No |
| Case | OHSC and COA |
Brand New with OHSC and COA, From Gibson:
Gibson Custom Shop is the pinnacle of craftsmanship, quality, and sound excellence. Each instrument celebrates Gibson's legacy through accuracy, authenticity and attention to detail.
1960 was the last year for the original Les Paulâ„¢ Standard, nearly identical to a 1959 model except for a few specs. Most notably, it features a fast-playing slim neck profile, beloved by the many famous musicians who played '60 Bursts including Eric Clapton, Joe Walsh, and Paul McCartney. It also has "reflector" Volume & Tone knobs and wider "double-ring" tuner tips. The Custom Shop 1960 Les Paul Standard Reissue is a clone of the originals from the hide-glue construction to the chemically re-engineered plastic parts. Each one is built with extreme care, reverence and attention to detail by expert Custom Shop craftspeople who are committed to providing an authentic vintage ownership experience.
