








Fender Vintera III Mid 60's Jaguar 2026, Shell Pink
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Vintera III Mid 60's Jaguar |
| Finish | Shell Pink |
| SKU | GS11244-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2026 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple neck with Rosewood fingerboard |
| Tuners | Vintage-Style Tuning Machines |
| Scale Length | 24" |
| Nut Width | 1.650" |
| Neck Profile | Mid '60s "C" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Jaguar® |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Mid '60s Jaguar® features an alder body and a maple neck with rosewood fingerboard delivering that unmistakable Fender sound brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic mid '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, you'll find a pair of vintage-style mid '60s single-coil pickups that deliver all the sweet and sparkling tone that made Fender® famous. Other features include a vintage-style floating tremolo with tremolo lock for expressive vibrato, period-correct rhythm circuit for enhanced tonal versatility, vintage-style Jaguar® mute and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
