








9% Off
Fender Telecaster Custom 1974, Natural
$3,500.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster Custom |
| Finish | Natural |
| SKU | GS10022-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1974 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original F Logo |
| Weight | 7.8 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.600 |
| Neck Profile | Slim C |
| Neck Depth | 0.861" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original pickups - Bridge volume pot and knob replaced |
| Pickup Impedance | Bridge - 6.1k; Neck - 10.7k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Crossrock hard shell case |
| Modifications/Repairs | refinish, refret (board left unfinished), replacement modern bridge plate and saddles, replacement bridge volume pot and knob, replacement tone knob |
Description
This 1974 Fender Telecaster Custom is a vintage beauty with some modern modifications to keep it playing well into the 21st century. A modern bridge plate and saddles have been installed for tuning stability, and a refret has righted the wrong of the original 70s frets that typically leave much to be desired. The bridge volume pot is a replacement, but otherwise electronics remain original. Cosmetically, it has undergone a natural refinish, but remains in good shape for its age with dings, nicks and scrapes typical of a player-grade guitar this age.
Includes Crossrock hard shell case.
Similar Listings
Filter
