










6% Off
Fender Telecaster 1966, Yellow
$16,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster |
| Finish | Yellow |
| SKU | GS8035-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1966 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Schaller |
| Weight | 8.4 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.61" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.89" - 0.88" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original, bridge pickup rewound |
| Pickup Impedance | 7.2k - 6.5k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | rewound bridge pickup, extra screw holes from previously installed tuners, one replaced tuner bushing, tuner holes enlarged to accommodate previously installed tuners |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
A great player's Telecaster, already broken in with an excellent feel! It has its original finish and a rewound bridge pickup. Previously, it was fitted with a set of Schaller tuners, resulting in enlarged tuner holes and six extra screw holes. The original tuners have been reinstalled, with one replaced tuner bushing. Otherwise, this guitar retains all its original components and shows considerable wear, most notably two gouges on the back of the body. The guitar features an interesting neck taper, starting thicker at the first fret and becoming slightly thinner at the 12th fret, providing great grip for cowboy chords and easier reach at higher frets. It has a bright, snappy acoustic sound that comes through the amp beautifully. It sounds killer! OHSC included.
Similar Listings
Filter
