









Fender Telecaster 1957, Blonde Refin
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster |
| Finish | Blonde Refin |
| SKU | GS9212-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1957 |
| Body Material | Ash (1/57) |
| Neck/Fingerboard | Maple (9/57) |
| Tuners | Original |
| Weight | 6.4lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.60" |
| Neck Profile | Soft V |
| Neck Depth | 0.841" - 0.956" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original Electronics; Pickup lead wires are spliced; '56 Pots |
| Pickup Impedance | Neck 6.8k; Bridge - 7.3k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC Tweed |
| Modifications/Repairs | Body Only Refinish by Jay Black; Refret, Pickup lead wires spliced |
Description
This 1957 Fender Telecaster offers killer twang with tons of vintage mojo. It was refinished by Jay Black to match the true aging of a '57 with nice wear and finish checking. Additionally it's undergone a refret for optimal playability. The electronic components are all original, however the pickup wires were spliced at some point. It's a great player with a comfortable soft "V" neck profile that makes playing a breeze. There's notable wear on the neck and fingerboards as well, all contributing to its delectable vintage aesthetic.
Includes OHSC.
Similar Listings
Filter
