








Fender Telecaster 1954, Blonde
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster |
| Finish | Blonde |
| SKU | GS8157-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1954 |
| Body | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Finish Material | Poly |
| Radius | 7.25" |
| Weight | 7.2lbs |
| Tuners | Kluson repro |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.65" |
| Neck Profile | Large C |
| Neck Thickness | .99" - 1.03" |
| Electronics | Tele pickups, Bridge has flat poles |
| Pickup Impedance | B = 9.3K, N = 5.2K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | 70s Fender plastic hard case |
| Modifications/Repairs | Refin, neck of unknown origin. Bridge pickup rewound. |
| Pots | 304430 |
Description
In 1954 Fender changed the pickguard color on their Telecaster guitar and the "White guard" was born. This is not one of them. This '54 Fender Telecaster is nice and lightweight at 7.2 pounds. It also features a big neck, a huge neck actually. If you like big necks, have we got a Tele for you! The guitar plays great and the rewound bridge pickup conjurs up all the great Tele sounds from the days of yore. Here's the rundown on what's been changed on the guitar: The guitar's been refinished, the neck has been replaced, the bridge pickup has been rewound, tuners replaced. The pickguard is a beautiful bakelite blackguard reproduction. The electronics, ie... the switch and the pots... are original to the guitar. The guitar comes in an '80s Fender hardshell case.
Similar Listings
Filter
