
















Fender Stratocaster 1966, Sunburst, Owned by Tony Joe White
$150,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS8609-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1966 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/rosewood |
| Tuners | Double line Kluson (5), Single line Kluson (1) |
| Weight | 7.2lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.59" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .84" - .89" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | S/S/S, Grey bobbins |
| Pickup Impedance | B = 6.4K, M = 5.5K, N = 6.0K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC (handle replaced) |
| Modifications/Repairs | Routed under guard for humbucking pickups, tone pot replaced, middle pickup replaced with '68 pickup, 5 way switch, routed(at one time) for locking trem. system. |
| Neck | 13SEP66B |
Description
This 1966 Fender Stratocaster belonged to Tony Joe White of "Poke Salad Annie" fame. This guitar might be the definition of, "Patina" as it's seen some serious playing time. An absolutely fantastic sounding, and playing, Strat with a killer '66 neck profile. The three pickups, two from '66 and the middle pickup from '68, all have wonderful reference tone with a lot of depth. The guitar's lightweight at 7.2 pounds and balances on a guitar strap perfectly. It comes with all kinds of cool Tony Joe ephemera in the case: custom made rattlesnake guitar strap, Tony's sunglasses, two containers with Tony Joe White "Swamp" picks, a Boss TU12X tuner, some throat spray, various strings and some coins. It's just a killer Strat from an American musical legend. Original hardshell case.
Similar Listings
Filter
