










Fender Stratocaster 1964, Red
$21,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Red |
| SKU | GS10224-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1964 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/rosewood |
| Tuners | Kluson Deluxe, single line |
| Weight | 8.0lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.64" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .82" - .99" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Gray bobbin pickups, "10-28-64" on neck pickup |
| Pickup Impedance | N = 5.7K, M = 5.9K, B = 6.4K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | Non- original black hard case. |
| Modifications/Repairs | Body refin Dakota Red in poly, refret, nut shimmed, bridge pickup rewound |
| Neck | 2 JUL 64 B |
| Pots | 1376428. CTS pots from the 28th week of 1964 |
| Pickups | 10-28-64 in pencil on gray bobbins |
Description
This is a very cool 1964 Fender Stratocaster in a Dakota Red refinish. The neck finish and logo on this guitar are original, only the body has been refinished. Great sounding and playing Strat with a recent setup by Carter Vintage Guitars. Excellent feeling neck on this guitar that has more of a '63 profile as you move up the neck. The bridge pickup has been rewound slightly hotter than what it probably started out as. All the pickups are gray bobbins with the date, "10-28-64" written in pencil on the neck bobbin. The pickguard, knobs, pickup covers and all hardware are original. The guitar comes with the trem bar and bridge cover in a non-original black hardshell case.
Similar Listings
Filter
