










Fender Stratocaster 1963, Sunburst
$35,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS10681-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1963 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/rosewood |
| Tuners | Kluson Deluxe, single line |
| Weight | 7.6lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.66" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .79" - .95" |
| Radius | 7.25" |
| Pickup Impedance | Neck 5.7k, Middle 5.7k, Bridge 5.8k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Yes |
| Case | Black no-logo Fender hardshell case |
| Modifications/Repairs | Pickguard replaced, Refret, nut replaced, cavities under guard have shielding paint, neck pickup rewound, bridge and middle pickup swapped, volume pot replaced, 5 way switch, extra string tree hole doweled and filled, aftermarket trem arm. |
| Neck | 2 JAN 63 B |
| Condition Notes | Significant signs of favorable age and wear, like a Custom Shop Heavy Relic. Neck is comfortably warn in and the guitar plays excellent with gorgeous tone. |
| Body | 2/63 (in trem cavity) |
| Pots | 3046306, Stackpole pots from the 6th week of 1963. Tone pots only, volume is a '70s CTS. |
Description
This 1963 Fender Stratocaster in Sunburst shows significant, natural playwear, similar to a Custom Shop Heavy Relic. The finish has aged heavily in a way many players find appealing, and the neck is comfortably worn in, giving it an easy, familiar feel. It has had electronic modifications and a refret, but it still plays very well and delivers a classic, vintage-style Strat tone with clear highs and a smooth midrange. It’s a solid choice for someone prioritizing vintage feel and sound over originality.
Similar Listings
Filter
