










Fender Stratocaster 1958 Owned by Marcus King, Black
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Black |
| SKU | GS8226-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1958 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original Single Line |
| Weight | 7.6 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.633" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.820" - 0.979" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Non-Original 'Black Bobbin' Bridge pickup. Original Neck and Middle pickups |
| Pickup Impedance | Neck - 5.6k; Middle - 5.6k; Bridge - 5.7k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Original Tweed |
| Modifications/Repairs | Volume pot replaced, middle pickup rewound. poly body refinish, new bone nut |
| Note | CVG technicians use calipers to provide the accurate measurements found above. We acknowledge variance within the manufacturing process and treat each instrument as an individual case. The following are common industry nut width fractions converted to decimal form |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
Modern Blues-Rocker Marcus King has used this killer Stratocaster for lives shows for the past few years, and now he's ready to pass it on to its next owner. It plays extremely well and has remarkable character. Rarely do you see the original lacquer on the fingerboard, especially one that has aged in such a cool fashion. The body was previously refinished black with a poly coat, and the bridge pickup was replaced with a Black Bobbin. The volume pot was replaced, the original middle pickup was rewound, and a new bone nut was installed. Scroll down to see Marcus doin' his thing with this very guitar.
Includes Original Tweed Case.
Demo Video
Similar Listings
Filter
