










Fender Jazzmaster 1966, Sunburst
$10,500.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Jazzmaster |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS10467-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1966 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/rosewood |
| Tuners | Kluson Deluxe, double line |
| Weight | 7.6lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.63" |
| Neck Profile | Slim C |
| Neck Depth | .84"- .89" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | N = 6.6K, B = 7.4K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Early '60s brown tolex Fender case |
| Modifications/Repairs | Thin area of dark touch-up on the edge of the front and back of guitar, it's hard to see without a blacklight, binding on fingerboard has had finish buffed off on the sides of the neck; the finish is still present on the binding at the end of the board, the headstock finish looks like it was heated and that heat caused the logo to degrade |
| Neck | 12 SEP 66B |
| Pots | 3046515. Stackpole pots from the 15th week of 1965 |
Description
This 1966 Fender Jazzmaster is in very good condition. This guitar is almost completely original, see our comments in the, "Specs" section for the issues. This Jazzmaster's lightweight and well balanced when it's on a strap. The neck's a little on the thinner side but it still feels great to play. The original frets still have plenty of life left in them and the guitar plays great. Classic sound from both pickups, this thing's ready to make all your surf, or indie rock, dreams come true. A nice bonus, the guitar comes with an early '60s brown Tolex Fender case that's in great shape.
Similar Listings
Filter
