








Fender Jaguar 1965, Sunburst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Jaguar |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS9734-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1965 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Original |
| Weight | 8.6 lbs |
| Scale Length | 24" |
| Nut Width | 1.618" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.810" - 0.969" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original (1 replacement switch) |
| Pickup Impedance | 6.2k - 6.6k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | New nut, refret, one replacement switch (original included) |
Description
Jaguars are often an overlooked member of the original 60s Fender lineup, with collectors and players typically leaning towards a simpler Strat or Tele. But at the time, the Jaguar was Fender's top-of-the-line offering, and for good reason. The versatility of these guitars is endless, from its jazz circuit, to its tone cut for bright chicken-pickin', that Jaguar can truly do it all. This 1965 example comes from a transition period in Fender's history. Its fingerboard still remains an unbound Brazilian Rosewood board like earlier specs, but the inlays have begun the switch from clay dots to pearloid inlays. This one remains largely original, with a new nut, refret and a swapped rhythm circuit switch being its only real notable modifications. Cosmetically, it has typical wear expected from its age, but nothing too substantial. This guitar includes the original hardshell case.
Similar Listings
Filter