







Fender Custom Shop Telecaster 1994, Sparkle
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Custom Shop Telecaster |
| Finish | Sparkle |
| SKU | GS7849-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1994 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.6 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.671" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.887" - 0.945" |
| Radius | 9.5 |
| Electronics | Single Coil |
| Pickup Impedance | Bridge - 9.9k; Neck - 8.3k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Fender HSC |
| Modifications/Repairs | High E tuner slightly crooked, replaced pickup (original included in case as well as Ash tray bridge cover) |
| Note | CVG technicians use calipers to provide the accurate measurements found above. We acknowledge variance within the manufacturing process and treat each instrument as an individual case. The following are common industry nut width fractions converted to decimal form |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
This 1994 Custom Shop Telecaster is super cool instrument from Fender featuring a standout sparkle finish and nice maple neck. It has a nice medium-sized neck with comfortable playability. Cosmetically, it has some rusting on the hardware, presumably from an aging process, and two decent size chunks out of the finish. The pickguard has been replaced, but the original has been included in the case as well as the ashtray bridge cover.
Includes Fender hard shell case.
Similar Listings
Filter
