








Fender Custom Shop Stratocaster HLE 1989, Gold
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster HLE |
| Finish | Gold |
| SKU | GS7345-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1989 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.8 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.658" |
| Neck Profile | Slim "C" |
| Neck Depth | 0.893" - 0.988" |
| Radius | 9.5" |
| Electronics | SSS |
| Pickup Impedance | Bridge - 7.7k; Middle - 5.6k; Neck - 5.6k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | Bridge pickup rewound, Replaced switch |
| Note | CVG technicians use calipers to provide the accurate measurements found above. We acknowledge variance within the manufacturing process and treat each instrument as an individual case. The following are common industry nut width fractions converted to decimal form |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
Gold, Gold and more Gold. This '89 Custom Shop Strat is a popping electric guitar with slappin' Strat tone and great playability. Cosmetically, it remains in really good condition with only minor player wear and a few dings in the finish. The 5 way switch has been replaced, and the bridge pickup has been rewound.Includes OHSC.
Demo Video
Similar Listings
Filter
