







Fender Custom Shop Limited 70th Anniversary ‘54 Stratocaster Heavy Relic 2024, Sunburst
$4,800.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Custom Shop Limited 70th Anniversary ‘54 Stratocaster Heavy Relic |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS9013-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2024 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Quarter Sawn Maple |
| Tuners | Vintage-Style with Fender Logo |
| Weight | 7.4lbs. |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.65" |
| Neck Profile | Full C |
| Neck Depth | 1st- 0.88" 12th- 0.99" |
| Radius | 7.25" to 9.5" |
| Electronics | Custom Shop Hand-Wound '54 Strat |
| Pickup Impedance | N- 5.5k M- 5.5k B- 5.5k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHC |
| Modifications/Repairs | N |
Description
To celebrate 70 years of the Stratocaster—the platinum anniversary of the world’s greatest electric guitar—the Fender Custom Shop introduces the Limited Edition 70th Anniversary 1954 Stratocaster. Its two-piece select ash body resonates with singing highs, sweet midrange and tight lows, and wears a gorgeous Wide Fade Two-Color Sunburst lacquer finish in Heavy Relic. Its one-piece quartersawn maple neck topped with vintage compound-radius fingerboard (7.25” to 9.5”) with 21 medium vintage (47095) frets and a 1.625” bone nut. Three Custom Shop hand-wound ’54 Strat pickups deliver that classic Strat voice with clear, bell-like highs, routed through vintage '54 Strat wiring with wax paper cap and five-way switching. Other premium features and authentic first-year Strat appointments include a single-ply white pickguard and serial-number back plate, 1954-style ABS white pickup covers and control knobs, Custom Shop vintage synchronized tremolo bridge, vintage-style tuners, disc string tree, special 70th Anniversary Stratocaster® neck plate, deluxe embroidered hardshell case, special “case candy” kit and certificate of authenticity.
Similar Listings
Filter
