









Fender Custom Shop 60's Telecaster 2023, Aged Blonde
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Fender Custom Shop 60's Telecaster Relic |
| Finish | Aged Blonde |
| SKU | GS9538-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2022 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple/Rosewood |
| Tuners | Vintage w/ Fender Logo |
| Weight | 6.6 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.637" |
| Neck Profile | 60s Style Oval "C" |
| Neck Depth | 0.798" - 0.920" |
| Radius | 9.5" |
| Electronics | HW 58 Tele Relic |
| Pickup Impedance | Bridge - 6.5k; Neck 7.1k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC (Blonde Custom Shop Case with Red Interior) |
| Modifications/Repairs | None |
| Note | CVG technicians use calipers to provide the accurate measurements found above. We acknowledge variance within the manufacturing process and treat each instrument as an individual case. The following are common industry nut width fractions converted to decimal form |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
This 2022 offering from the Fender Custom Shop features the iconic appointments of the early 1960s models with a killer relic job to give it the appearance of years of play. Handwound pickups provide iconic tele twang to take you back in time, while a more modern 9.5" radius brings this guitar into the 21st century. The neck is a perfect size and shape, and with the finish worn off it's super fast to move around the board. The guitar has upgraded Rutters intonated steel saddles and a WD tortoise pickguard, original parts are in the case. Includes Fender Custom Shop hard shell case, case candy, and COA.
Similar Listings
Filter
