







Fender American Ultra Telecaster 2023, Arctic Pearl
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | American Ultra Telecaster |
| Finish | Arctic Pearl |
| SKU | GS9685-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2023 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/Rosewood |
| Tuners | Deluxe Cast/Sealed Locking |
| Weight | 7.4 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.686" |
| Neck Profile | Modern "D" |
| Neck Depth | 0.844" - 0.866" |
| Radius | 10" to 14" Compound Radius |
| Electronics | Ultra Noiseless Vintage Tele Pickups |
| Pickup Impedance | Bridge - 9.4k; Neck - 10.5k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | None |
Description
From Fender: "American Ultra is our most advanced series of guitars and basses for discerning players who demand the ultimate in precision, performance and tone. The American Ultra Telecaster features a unique "Modern D" neck profile with Ultra rolled fingerboard edges for hours of playing comfort, and the tapered neck heel allows easy access to the highest register. A speedy 10"-14" compound-radius fingerboard with 22 medium-jumbo frets means effortless and accurate soloing, while the Ultra Noiseless™ Vintage pickups and advanced wiring options provide endless tonal possibilities - without hum. The sculpted rear body contours are as beautiful as they are functional. This versatile, state-of-the-art instrument will inspire you to push your playing to new heights."
This guitar is in excellent condition with no notable wear. Includes OHSC.
Similar Listings
Filter