







Fender American Pro II Stratocaster 2024, Firemist Gold
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | American Pro II Stratocaster |
| Finish | Firemist Gold |
| SKU | GS9696-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2024 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/Rosewood |
| Tuners | Fender Standard Cast/Sealed Staggered |
| Weight | 7.6 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.685" |
| Neck Profile | Deep "C" |
| Neck Depth | 0.840" - 0.945" |
| Radius | 9.5" |
| Electronics | V-Mod II Single-Coil Strat |
| Pickup Impedance | Bridge - 6.1k; Middle - 6.1k; Neck - 5.9k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | None |
Our popular Deep "C" neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a "Super-Natural" satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Stratocaster single-coil pickups are more articulate than ever while retaining bell-like chime and warmth. An upgraded 2-point tremolo with a cold-rolled steel block increases sustain, clarity and high-end sparkle.
The American Pro II Stratocaster delivers instant familiarity and sonic versatility you'll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments."
This guitar is finished in a limited edition Firmest Gold Metallic. It is in excellent condition with no notable wear.
Includes OHSC.
