Collings OM2 Koa A 2025, Natural - PREORDER
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Collings
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | OM and Auditorium |
| Brand | Collings |
| Model | OM2 Koa A |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9650-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Top | Adirondack spruce |
| Back & Sides | Koa |
| Neck | Honduran mahogany |
| Body Binding | Ivoroid |
| Fingerboard Binding | None |
| Peghead Binding | None |
| Bridge | Ebony belly-style with 2 3/16" spacing |
| Fingerboard | Ebony with abalone short diamond & squares |
| Fingerboard Radius | 14" - 26" compound |
| Bridge Pins/End Pin | Ebony with MOP dot |
| Nut | Bone, 1 3/4" |
| Saddle | Bone, drop-in |
| Neck Profile | Modified V |
| Peghead Profile | Square with volute |
| Neck Joint | Mortise & tenon hybrid |
| Truss Rod | Fully adjustable |
| Frets | Medium 18% nickel-silver |
| Peghead Veneer | Stained Exotic Ebony with MOP Collings logo |
| Tuners | Nickel Waverly |
| Backstrip | 2-style (Zipper) |
| Rosette | iv/tort/iv & b/w purflings |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Brace Material | Sitka spruce |
| Brace Pattern | Pre-war scalloped X-brace |
| Body Finish | High gloss nitrocellulose lacquer |
| Neck Finish | High gloss polyester resin |
| Pickguard | Tortoise |
| Strings | D'Addario EJ-16 (.012"- .053") |
| Case | Deluxe hardshell case |
Description
Pre-order our incoming Collings OM2 Koa A, a non-herringbone OM with Koa back and sides and Adirondack Spruce top. Expected to ship December 2025. To learn more, reach out to Kim at kim@thenorthamericanguitar.com
From Collings: "‘OM’ stands for “Orchestra Model,” but 80 years after this body shape was first designed it has become the most popular 14-fret model with fingerstyle guitar soloists who choose to play on steel strings. Yet flatpickers also find it appealing, and when the graceful cutaway is added these OMs are often used by lead players who routinely explore all 20 frets much as they would on an electric guitar. The compact shape makes the Collings OM equally easy to handle onstage or when sitting on the couch, and the relatively shallow body – barely over 4 inches deep – results in a balanced tone and immediate response.
Our standard series instruments (non-T) offer the classic Collings voice, which features shimmery highs, a punchy midrange, a tight and clean low end, and maximum headroom with a quick response. Standard instruments also offer a wider range of custom options than Traditionals."
Includes hardshell case.
Similar Listings
Filter
