Collings 001 14-fret ATS 2025, Natural - PREORDER
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Collings
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Parlor and Small Body |
| Brand | Collings |
| Model | 001 14-fret ATS |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9498-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Top | Adirondack spruce |
| Back & Sides | Honduran mahogany |
| Construction | Traditional Series Build and Voicing |
| Neck | Honduran mahogany |
| Body Binding | Tortoise with custom wood purflings |
| Fingerboard Binding | None |
| Peghead Binding | None |
| Bridge | Ebony belly-style with 2 5/16" spacing |
| Fingerboard Radius | 14" - 26" compound |
| Fingerboard | Ebony with gold MOP short dots |
| Bridge Pins/End Pin | Tortoise-style |
| Nut | Bone, 1 3/4" |
| Saddle | Bone, cutthrough |
| Neck Profile | Traditional |
| Peghead Profile | Square |
| Neck Joint | Mortise & tenon hybrid |
| Truss Rod | Fully adjustable |
| Frets | Medium 18% nickel-silver |
| Peghead Veneer | Ebony with gold MOP Collings Logo |
| Tuners | Nickel Waverly, Relic Nickel Waverly for Vintage Satin models |
| Backstrip | 1-style (Walnut) |
| Rosette | Custom wood rosette |
| Scale Length | 24 7/8" |
| Brace Material | Sitka spruce |
| Brace Pattern | Custom Traditional Series pre-war scalloped X-brace (no tongue brace) |
| Body Finish | Satin ultra-thin nitrocellulose lacquer |
| Neck Finish | Satin polyester resin |
| Pickguard | Tortoise |
| Strings | D'Addario EJ-16 (.012"- .053") |
| Case | Deluxe hardshell case |
Description
Pre-order our incoming Collings 001 14-fret ATS, a Mahogany double-0 Traditional build with Adirondack Spruce top and Satin matte finish. Expected to ship October 2025. To learn more, reach out to Kim at kim@thenorthamericanguitar.com
From Collings: "Our 00 14-Fret series finds the sweet spot between small- and mid-sized instruments while bringing to the table a distinctive voice and character. This Traditional Series variation represents our vintage-inspired approach to voicing and construction, which brings out a fundamental tonality and dry articulation with warmer high-end response. The ultra-thin nitrocellulose lacquer and lightweight build provide added nuance and responsiveness, making for an exceptionally dynamic and versatile instrument that shines in a variety of playing styles.
Our 1-style (001 14-Fret) features Honduran mahogany back and sides with tortoise body binding and ebony butt wedge, custom wood top purfling, a walnut backstrip, dot fingerboard inlays, and a simpler 1-style rosette. Our 2-style (002H 14-Fret T) features East Indian rosewood back and sides with ivoroid body binding and butt wedge, small brown herringbone top purfling, a “zipper” backstrip, diamonds and squares fingerboard inlays, and a more intricate 2-style rosette. Our Traditional series instruments (T) offer a slightly looser, more “broken in” feel and tone, featuring a rounder high end and fuller low midrange, along with our Traditional aesthetic appointments, such as gold MOP inlays and custom wood purflings and rosette. Traditional models also feature an ultra-thin nitrocellulose lacquer body finish, no tongue brace, and a unique neck construction designed to complement the looser feel and voicing, along with our Traditional neck carve."
Includes hardshell case.
Similar Listings
Filter
